Pro žáky
Nabídka služeb školního psychologa pro žáky
Můžeš se na mne obrátit, pokud:
- ti nejde učení a máš potíže při učení
- nestíháš se učit a máš z toho nepříjemný pocit
- si nevíš rady s domácí přípravou na vyučování a potřebuješ poradit, jak se učit
- tě trápí něco, co se děje ve třídě mezi tebou a spolužáky, necítíš se mezi spolužáky dobře
- máš problémy s chováním a dodržováním školního řádu
- si nevíš rady s trémou a strachem ze zkoušení
- tě trápí nějaký problém doma, s kamarády, s učiteli nebo s někým jiným a potřebuješ si o něm promluvit
- nevíš, jakou střední školu si zvolit
- si potřebuješ jenom o něčem popovídat nebo si něco ujasnit
Jak se na mě můžeš obrátit:
- osobně - moje pracovna se nachází v přízemí staré budovy, vlevo směrem k autoškole (dveře č. 303)
- emailem: psycholog@zsmilhor.cz
Kdy a jak se můžu na školního psychologa obrátit? Ve škole se na mě můžeš obrátit vždy v ty dny, které jsou uvedeny tady na webu a ve škole na nástěnce. Pokud nebudu ve své pracovně, pohybuji se pravděpodobně někde po škole. Když bych byla mimo školu, poznáš to podle cedulky na dveřích. Stačí přijít a zaklepat. Pokud jsi na 1. stupni, můžeš přijít po vyučování nebo poprosit paní učitelku nebo vychovatelku, aby Tě za mnou dovedly. Moc dobře si uvědomuji, jak je těžké přijít za někým cizím ve škole a povídat mu o svých trápeních a starostech. Může se Ti to zdát hloupé, trapné a můžeš se třeba i stydět. Většinou se však společně daří tyto obavy rychle rozptýlit. Někdy se zkrátka mohou objevit situace, kdy si potřebujeme jenom popovídat s někým neutrálním, kdo naši starost vidí i z jiného úhlu pohledu. Navíc, jak se říká, sdílená starost – poloviční starost. Neboj se tedy přijít, a pokud se stydíš či máš velké obavy, popros třeba svého blízkého kamaráda, aby tě doprovodil. Ať už se děje cokoli, co Tě trápí, můžeš se pokusit to řešit s nějakým/nějakou fajn učitelem/učitelkou, svěřit se výchovnému poradci, metodičce prevence, promluvit s rodiči nebo požádat o podporu někoho z příbuzných či blízkých lidí. Stejně tak se můžeš obrátit i na mě.
Řekne psycholog někomu, o čem jsme spolu mluvili? Protože jsem psycholog, jsem vázána mlčenlivostí. To znamená, že veškeré informace, které mi svěříš, musí zůstat za zdmi mé pracovny. Nemohu nikomu (učitelům, spolužáků, kamarádům, paní ředitelce) vykládat, o čem jsme se spolu bavili, pokud si to nebudeš výslovně přát. Pokud se rozhodneš mě navštívit pouze jednou, nemusím o tvé návštěvě říkat ani rodičům. Pokud bys však chtěl za mnou přijít víckrát, alespoň jeden z rodičů o našich setkáních musí vědět. Je to z toho důvodu, že Ti ještě nebylo 18 a rodiče jsou za Tebe zodpovědní. Pokud mi však svěříš něco, o čem nebudeš chtít, abych s rodiči mluvila, musím to respektovat. Jsou zde i situace, které si nemohu nechat jen pro sebe – pokud by Ti hrozilo nějaké nebezpečí nebo pokud by Ti někdo ubližoval doma (tělesně i duševně) či ve škole (šikana). Uvědomuji si, že pokud se Ti něco takového děje, je moc těžké o tom mluvit. Sami ale právě takové situace nevyřešíme, protože je nutná pomoc ještě dalších lidí, kteří mohou rychle zasáhnout. Vždycky se můžeš bránit.
Co můžu od školního psychologa čekat? Nabízím Ti hlavně bezpečné prostředí, kde se můžeš někomu nezávislému svěřit, sdílet své trápení a kde pokud budeš chtít, můžeme společně hledat řešení. Vždy se Tě budu snažit vyslechnout a to, co mi povíš, nijak neposuzovat ani nehodnotit. Ani tvé pocity ani tvůj problém nebudu zlehčovat. Nebudu na Tebe nijak tlačit, přesvědčovat Tě, něco Ti vyčítat, kritizovat Tě ani Ti nebudu dávat zaručené „dobré rady.“ Každý problém má své řešení, nemusíš na něj zůstávat sám/sama.